okna rozwadowski - EN

Parapety

Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonych ścian budynku. Elementy te pełnią bowiem dwie bardzo ważne funkcje: po pierwsze – chronią fasadę przed zaciekami i zawilgoceniem, a po drugie – stanowią atrakcyjne wizualne zwieńczenie okna i elewacji. Oto niezbędnik dotyczący parapetów montowanych na zewnątrz.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

W tym przypadku mamy do czynienia z podziałem ze względu na materiał wykonania. Każdy z rodzajów parapetów stosowanych na zewnątrz jest odporny na warunki atmosferyczne.

Stalowe – są najtańsze spośród wszystkich dostępnych na rynku parapetów zewnętrznych, co w dużej mierze decyduje o tym, że należą również do najbardziej popularnych. Zachęcają jednak nie tylko ceną, ale także właściwościami. Są przede wszystkim uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do okien wykonanych z PVC, jak i tych stworzonych z drewna. Ich wykończenie stanowi lakier dekoracyjny, który może przybierać różne barwy i imitacje, dlatego łatwo dopasować je do niemal każdej elewacji budynku. Wykonywane są z blachy o grubości 0,55-1 mm, szerokości od 9 do 40 cm i długości sięgającej nawet 6 mb. Warto zaznaczyć fakt, że właściwie konserwowane mogą ozdabiać okno i chronić fasadę do 30 lat.

Aluminiowe – tutaj już cena idzie w górę, ale wraz z nią trwałość materiału. Są bardzo sztywne i nierdzewne dzięki powlekaniu odpornym na czynniki atmosferyczne lakierem proszkowym. Sprawia to jednocześnie, że nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Ich sztywność zapewnia z kolei wykonanie z blachy aluminiowej o grubości 1,2-1,5 mm. Podobnie jak stalowe, parapety aluminiowe również dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dodatkowo mieć powierzchnię gładką lub tłoczoną, co urozmaica ich wybór. Wymagają jednak stosowania szczelin dylatacyjnych na końcach parapetu oraz wokół śrub mocujących. Ponadto podczas opadów deszczu odbijające się od nich krople są wyraźnie słyszalne.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

PCV – Parapety te wykonane są z tworzywa PCV, a  wykończone specjalną okleiną dzięki temu mogą  świetnie imitować drewno. Paleta ich barw jest niemal nieograniczona.

Konglomeratowe – stanowią doskonałą alternatywę dla parapetów kamiennych, które idealnie imitują. Wykonywane są co prawda ze zmielonego kamienia naturalnego i żywicy, ale zachowują wszystkie najważniejsze parametry użytkowe powyższych parapetów – przede wszystkim twardość i nienasiąkliwość. Parapety z konglomeratu, w porównaniu do tych z kamienia, są dużo tańsze, dzięki czemu stawia na nie coraz więcej osób. Proces ich produkcji sprawia jednocześnie, że są idealnym sposobem na recykling odpadów. Stanowią więc połączenie ekologiczności z użytecznością.

MDF – Parapety MDF to doskonały wybór. Wysokiej jakości płyty MDF, powstałe z materiałów drewnopochodnych, to wyjątkowa trwałość użytkowa i doskonałe walory wizualne. Dostępne wzory i kolory pozwalają na dopasowanie do każdego typu wnętrza i okna. Funkcjonalne, proste w montażu i wykonane z najwyższą starannością. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą parapetów MDF.

Zadzwoń

Fabryka Okien i Drzwi Rozwadowski
Rozwadowska Joanna

ul. Zagłoby 32 A
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
tel.: +48 41 265 19 60
tel. kom.: +48 697 896 200
e-mail: biuro@oknarozwadowski.pl
NIP 6612339336